U Splitu održana prva Škola primaljstva: edukacija koja jača kompetencije primalja i sigurnost skrbi za rodilje

TVJ/foto:KBC Split11 svibnja, 2026

Podijeli:

U organizaciji Fakulteta zdravstvenih znanosti Sveučilišta u Splitu i Klinike za ženske bolesti
i porode KBC-a Split održana je I. Škola primaljstva pod nazivom „Urezivanje međice i
šivanje epiziotomije i rupture I. i II. stupnja“. Edukacija je okupila primalje, studentice
primaljstva, predavače te predstavnike zdravstvenih i obrazovnih institucija, s ciljem jačanja
stručnih kompetencija primalja, praktičnih vještina i profesionalnog razvoja primaljske struke.
Program je bio usmjeren na povezivanje teorijskog znanja i praktičnog rada, ali i na jačanje
suradnje primalja i liječnika opstetričara u svakodnevnoj kliničkoj praksi.

Okupljene je uvodno pozdravila doc. dr. sc. Matea Dolić, pročelnica Odsjeka za primaljstvo,
istaknuvši kako je riječ o edukaciji koja ima širi profesionalni i društveni značaj. „Primalje su
neizostavan dio skrbi za žene, rodilje i novorođenčad. Njihovo znanje, iskustvo, stručnost i
ljudskost ostavljaju dubok trag u životima obitelji o kojima skrbe. Upravo zato trajno stručno
usavršavanje temelj je sigurnije, kvalitetnije i humanije zdravstvene skrbi. Velik interes
primalja i studentica za sudjelovanje potvrda je snažne želje za učenjem, napredovanjem i
profesionalnim razvojem unutar primaljske zajednice. Vjerujem kako je ovo početak vrijedne
priče koja bi u budućnosti mogla prerasti u tradicionalno mjesto okupljanja, edukacije i
zajedničkog profesionalnog rasta“, poručila je doc. Dolić.

Dekan Fakulteta zdravstvenih znanosti doc. dr. sc. Mario Podrug naglasio je kako Škola
primaljstva nije samo stručni skup i mjesto usvajanja novih znanja i vještina, nego i prostor
zajedničkog djelovanja Fakulteta i KBC-a Split u području cjeloživotnog učenja i
unaprjeđenja skrbi za rodilje. „Primaljstvo je poziv koji traži stručnost, preciznost i stalno
usavršavanje, ali jednako tako i empatiju, smirenost i povezivanje s rodiljom u jednom od
najvažnijih trenutaka njezina života“, istaknuo je doc. Podrug i najavio važan iskorak za
obrazovanje primalja u Splitu – inicijalnu akreditaciju za diplomski studij primaljstva, koja se
očekuje 2. lipnja, a čime bi se zaokružila vertikala obrazovanja primalja u Splitu.

Potporu održavanju prve Škole primaljstva dao je i ravnatelj KBC-a Split prof. dr. sc.
Krešimir Dolić, naglasivši važnost inicijativa koje povezuju visoko obrazovanje, kliničku
praksu i stručno usavršavanje zdravstvenih djelatnika. Istaknuo je kako KBC Split, kao
nastavna i klinička baza, podržava programe koji doprinose kvalitetnijoj i sigurnijoj skrbi za
pacijentice i novorođenčad te jačanju kompetencija zdravstvenih djelatnika.

Voditeljica Škole primaljstva doc. dr. sc. Jasminka Rešić Karara naglasila je kako je
program osmišljen s ciljem da primaljama omogući stjecanje i usavršavanje konkretnih znanja
i vještina primjenjivih u svakodnevnoj praksi. Posebno je istaknula praktični dio edukacije
koji omogućuje sigurnije izvođenje postupaka, veću profesionalnu samostalnost i bolju
pripremljenost za situacije s kojima se primalje susreću u rodilištu.

O dugogodišnjoj suradnji Fakulteta zdravstvenih znanosti i KBC-a Split govorio je prof. dr.
sc. Marko Mimica, predstojnik Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Split. Podsjetio je
kako Fakultet, kao nositelj edukacije primalja, i Klinika, kao nastavna baza, već 15 godina
uspješno surađuju na obostrano zadovoljstvo i korist obiju ustanova, a prije svega trudnica,
rodilja i novorođenčadi. „Kontinuirano radimo na edukaciji kadra s ciljem stjecanja svih onih

kompetencija koje primaljama prema Zakonu o primaljstvu i pripadaju. Interes koji su
primalje pokazale za ovaj tečaj govori nam da smo na dobrom putu i da tako trebamo
nastaviti“, poručio je prof. Mimica.

U ime primalja okupljenima se obratila glavna primalja KBC-a Split Jelena Jerković, univ.
bacc. obs., istaknuvši kako primaljski poziv nosi veliku odgovornost, ali i veliku čast.
„Kontinuirana edukacija je neophodna. Tečajevi poput ovoga nisu samo prilika za stjecanje
novih znanja, nego i pravi način da kao stručnjaci rastemo, razvijamo se i pratimo suvremene
standarde struke“.

Sudionicima se obratila i ministrica zdravstva doc. dr. sc. Irena Hrstić, koja je pohvalila
inicijativu organizatora i izrazila zadovoljstvo što sudjeluje na jedinstvenom događaju
posvećenom jačanju znanja i kompetencija primalja. Istaknula je kako su primalje važan dio
zdravstvenog sustava te kako ulaganje u njihovu edukaciju znači ulaganje u sigurniju,
dostupniju i kvalitetniju skrb za žene, djecu i obitelji.

Stručni dio programa obuhvatio je predavanja i praktične vježbe iz područja urezivanja
međice, šivanja epiziotomije te zbrinjavanja ruptura I. i II. stupnja. Sudionice su imale priliku
obnoviti i proširiti teorijska znanja, ali i uvježbati praktične postupke važne za svakodnevni
rad u rodilištu.